top of page

Rozvoj Člověka v kolektivních polích

Autoři: Tomáš Havrda a Erika Hájková

Stručný obsah:


Ve svých životech jsme součástí různých týmů a kolektivů. Jak být v těchto kolektivech spokojení? Kromě psychologie a dalších disciplín nabízí odpověď také rozvoj kolektivních jemno-hmotných polí. V tomto článku se seznámíte s případovou studií, jak vhodně rozvíjet kolektivní (jemno-hmotné) pole v menší neziskové organizaci. Nejprve si ovšem základně přiblížíme, co to kolektivní pole jsou.


Referát:


Kolektivní pole jsou podskupinou energetických (energo-informačních) polí, v nichž se lidská bytost nachází během své existence konstantně. Všichni tedy neustále pracujeme s energiemi, s informacemi i s tím, co nás přesahuje. Je důležité si tuto svou situaci uvědomovat. Cíl, k němuž je třeba směřovat, je uvědomování si sebe, polí a toho, jak na nás tato pole působí, v každém okamžiku. Je důležité umět naslouchat svým skutečným pocitům (k čemuž je třeba vědět, co to skutečné pocity jsou) a naučit se vše, co k nám z vnějšího světa přichází, sledovat jako informaci, bez emočně zabarveného hodnocení. Současně je důležité sledovat, zda tato informace a prostředí, v němž se nacházíme, „ladí“ s naší unikátní frekvencí.


Různá kolektivní pole si budujeme nebo se do nich dostáváme neustále, zejména tehdy, když si potřebujeme vyřešit určité opakující se životní vzorce nebo když se máme v nějaké dovednosti rozvinout. Pokud už nám kolektivní pole „přerůstají přes hlavu“, je třeba je začít kultivovat. Jednou z forem této kultivace je vědomější zapojení ostatních lidí v poli ve prospěch celku – například ve formě kolektivního rozhodování.


Resume:


Collective fields are a sub-group of energy (energy-information) fields, in which a human being find itself throughout its existence. Therefore, we are all constantly working with energies, with information and with that which transcends us. It is important to be aware of this situation. The goal to work towards is to be aware of ourselves, the fields, and how the fields affect us, in each moment. It is important to be able to listen to our true feelings (and know what these are) and learn to accept everything, that comes to us from the external world, as a piece of information, without attaching to in any emotionally charged judgmental statements. It is equally important to constantly gauge whether this information, and the space we find ourselves in, matches our own unique personal frequency.

We build or tap into different collective fields especially when we need to sort out certain recurring patterns in our lives or when we need to develop a skill. If the collective fields are "over our heads", we need to start cultivating them. One of the forms of such cultivation is consciously involving other people in the field for the benefit of the whole - for example, in the form of collective decision-making.


Klíčová slova:


Personální pole Člověka; Sub-personální pole Člověka; Super-Personální pole; Super-pole; Trans-personální pole; Rezonance kolektivních polí; Platformy kolektivního rozhodování v organizacích (Boardy); Lokální ekonomika; Psychická energie (Psi); Fyzická energie (Qi); Osobní Archetyp.


Keywords:


Human Personal Field; Human Sub-Personal Field; Super-Personal Field; Super-Field; Trans-Personal Field; Resonance of Collective Fields; Collective Decision Making Platforms in Organizations (Boards); Local Economy; Psychic energy (Psi); Physical energy (Qi); Personal Archetype.


Výklad pojmů


Sub-pole Člověka jsou jemno-hmotná pole (individuální a kolektivní), ze kterých se také skládá personální pole Člověka. Příklady sub-polí Člověka: Kolektivní pole bakterií, hub, virů, kvasinek, prvoků, plísní a dalších organismů, které v prostředí lidského těla žijí. Individuální pole: vyzařování jednotlivých chemických látek a sloučenin, z nichž se naše tělo skládá, frekvence orgánů a jejich fyziologických a energetických funkcí (například tak, jak je studuje tradiční orientální medicína).


Personální pole Člověka je jemno-hmotné pole, jenž formuje naše individuální vědomí a na něž má toto vědomí vliv (zčásti o tomto vlivu ovšem neví). Je to „projekční prostor“, „divadlo“, v němž naše vědomí prožívá zkušenost tohoto světa. Jeho obsahem jsou odrazy různých archetypů z trans-personálních polí, energetické působení persón ze super-polí, i vlivy sub-polí.


Super-personální pole jsou jemno-hmotná pole, tvořená několika personálními poli. Super-personálním polím může být vědomý člověk za určitých okolností rovnocenným partnerem. Pokud člověk prožívá život nevědomě, má sklony si charakteristiky (vektory) pole promítat do dalších osob v poli. (Například pokud potřebuje prožívat „nedostatek“, bude kolem sebe mít „lakomce“, pokud ponížení, „tyrany“ a podobně – v poli vždy nějaká osoba přijme danou roli.) Příklady super-personálních polí: Partnerský vztah, Rodina, Zájmová komunita a další.


Super-pole jsou jemno-hmotná pole, kterým Člověk není rovnocenným partnerem. Super-pole může organicky vyrůst ze super-personálního pole, které získá tolik energie, že ji nadále osoba či osoby, jež pole vytvořily, nemohou kontrolovat a pole „žije vlastním životem“, přičemž toto pole obsadil tzv. Egregor (vysvětlení tohoto pojmu viz níže). Proto je důležité, aby zakladatel jakéhokoli pole rozvíjel své vědomí minimálně stejnou rychlostí, s jakou roste jeho super-personální pole.


Trans-personální pole je jemno-hmotné pole, na které jsou lidé přirozeně napojení, přičemž toto napojení vnímají pouze někteří. Lidské vědomí je přirozenou součástí trans-personálního pole. Definičním znakem trans-personálního pole a pohybu v jeho rovině je svobodný, harmonický a plynulý vývoj (stav flow), zažívání synchronicit, mystických zážitků, stavů rozšířeného vědomí a dalších podobných jevů.


Kolektivní pole jsou všechna výše uvedená pole mimo personálního pole Člověka. Jsou to tedy: sub-personální pole Člověka; super-personální pole; super-pole a trans-personální pole.


Egregor je nefyzická vědomá bytost člověku dosud neznámého druhu. Egregory (někdy také egregoři) využívají pro své fungování v našem světě lidskou psychickou i fyzickou energii, obsaženou v super-personálních polích. Mohou v tomto poli organicky „vzniknout“ při nekontrolovaném nárůstu energie super-pole, nebo se mohou k existujícímu poli přidat zvenčí. Egregor ovlivňuje mysl a chování jednotlivých osob v daném poli. Vůle egregoru může být velmi silná a jeho vliv nelze vždy jednoduše postřehnout. Proto je důležité, abychom si byli neustále vědomi toho, zda to, co děláme a jak myslíme je pro naše dobro a pro dobro všech lidí kolem, zda je to opravdu „naše“.


Člověk v kolektivních polích


Během života si budujeme různá kolektivní pole. Trochu v tom připomínáme mravence, od nichž se ovšem odlišujeme svým personálním polem a individuálním vědomím. Budujeme si tudíž většinou svá vlastní vězení. Málokdy jsou to ráje na zemi. Naše pole z nás žijí – nikoli naopak. Navíc nás různá kolektivní pole ovlivňují bez našeho vědomí, čímž se stáváme hříčkou energo-informačního „počasí“ kolem nás. Existují i kolektivní pole přátelská k životu Člověka? Jsou pro něj potřebná? Pokud ano, jak je vybudovat a rozvíjet?


Abychom na tuto otázku mohli odpovědět, nejprve musíme přijmout jako danost, že silná kolektivní pole disponují vlastním vědomím, vlastní vůlí. Mají vlastní cíle a vlastní zájmy. Někdy jsou tyto zájmy mechanické, týkají se přežití pole a navyšování jeho energie, někdy mají další směřování.


Prvním krokem k uvědomění si širší reality kolem nás je začít cítit a postupně vědomě vnímat sebe sama, obsah svého personálního pole. V rámci toho je potřeba začít postupně vnímat pole Člověku podřazená (svá sub-personální pole), skrze rozvoj vnímání vlastního těla. A současně vnímat pole kolem sebe – ostatní personální pole a ostatní ne-kolektivní pole, například energetická pole různých ročních dob, dnů v týdnu, míst na Zemi. Současně také potřebujeme začít vnímat pole Člověku nadřazená: super-personální pole; super-pole a Transpersonální pole – Viz diagram č.1, Co vše ovlivňuje život Člověka.

Druhým krokem je s kolektivními poli, která zasahují do našeho personálního pole, začít komunikovat. Člověk je schopen se „ladit“ na frekvence různých polí (na návštěvnické frekvence) a tím, „vnímat“ jejich vysílání (channeling, inspirace, nápady, vnuknutí, pocity). Platí to ale i naopak. Kolektivní pole se dokáží „naladit“ na frekvenci Člověka (na jeho domácí frekvenci) a začít ho ovlivňovat, manipulovat s ním, jakmile vstoupí do jejich dosahu. Proto je důležité, abychom uvědomovali zdroje našich inspirací, nápadů a vnuknutí. Zda jsou vhodné pro náš rozvoj nebo za jsou vhodné především pro rozvoj daných polí. Viz diagram č.2., Rezonance polí v našem vnitřním světě.

Třetím krokem je začít s kolektivními poli spolupracovat. Zejména tvořit a rozvíjet „svá“ pole, tedy ta pole, ve kterých jsme polím rovnocenným partnerem (dále jen super-personální pole).


Dalším krokem je dostat se do stavu jednoty se vším Bytím (bod nula) a tím začít ovlivňovat struktury všech nám nadřazených polí.


Personální pole Člověka


Ve svých Personálních polích máme schopnost ladit se na frekvence různých kolektivních (i individuálních) polí, být s nimi v rezonanci. „Obsah“ našich Personálních polí je mimo jiné určen okamžikem našeho prvního nadechnutí, kdy získáváme takovou vnitřní konstelaci psychických kvalit, která je odrazem aktuální frekvence vesmíru při našem narození – dá se vyjádřit například jako konstelace planet, číselně, ale i jinak.


Současně je naše Personální pole patrně určeno stavem super-personálního pole naší rodiny (předků z obou stran), který je do této konstelace promítnut a je nám zřejmě předán skrze epigenetické informace. Později naše Personální pole ovlivňují i různá sub-pole a super-personální pole i Super-pole prostředí, ve kterých se pohybujeme, stejně jako proměny energie kolem v časových cyklech, které jsou samy energetickými poli či jsou jejich změnami (dny v týdnu, roční období, konstelace planet, vyzařování Slunce). Na jejich základě si „stavíme“ své tělo, osobnost i osud.


Ve svém Personálním poli potřebujeme umět rozeznávat, co je v nás skutečné a co je jen odraz odjinud. Jak rozeznáme, co je skutečné a co není, když v podstatě vše, co je obsahem naší zkušenosti, je jen průmětem různých energetických polí do našeho vědomí? Skutečné je nezničitelné. Mohli bychom to nazvat naším vlastním Archetypem. Je to jedinečná frekvence, kterou máme po celou svou existenci, a s níž je to, co nás ovlivňuje, buď v rozporu, nebo v souladu. Na tento individuální Archetyp se můžeme postupně ladit.


S jeho pomocí si také můžeme vytvořit super-personální pole vlastní jen nám jako jedinci – super-personální pole vztahu s naším Archetypem. Toto pole pak významně pomůže našemu harmonickému pohybu v rovině Trans-personálního pole.


Sub-personální pole Člověka


Průměrný člověk mezi 20-30 lety s výškou 170 cm a váhou 70 kg je složen z 30 triliónů lidských buněk a 39 triliónů jiných organismů (bakterie, viry, houby, plísně, kvasinky…), tj. polovina našeho těla nám vlastně nepatří, není lidského původu. Tyto organismy jsou koordinovány svými vlastními kolektivními poli. Tato kolektivní pole ovlivňují stavy našich personálních polí.


Tyto organismy řídí naše životy víc, než si myslíme. Ovládají naši psychiku, naši náladu a mají dokonce spojitost s celou řadou našich psychických onemocnění. Na fyzické úrovni věda začíná vidět souvislosti například v tom, že určitý typ mikrobů vyrábí serotonin. Přítomnost kvasinek v našem těle zase umí spolehlivě „vyrobit“ chutě na určitý typ jídla (ale dokonce i zážitků), atd. Je možné, že mikroorganismy jsou jakýmisi projektory, které nám pomáhají zviditelnit stav našeho personálního pole v hmotném světě.


Super-pole a existenční úkol lidské bytosti


Příkladem super-polí jsou například roje včel nebo kolonie hmyzu či hejna ptáků, ale i pole Digitální svět, Firma, Stát, Vzdělávací systém, Západní medicína a další. Jde o kolektivní pole, ve kterých vůle jedinců neznamená téměř nic. Více informací o spolupráci s kolektivními poli naleznete na například v článcích T. Havrdy na toto téma v časopise Eniologie člověka č. 32, 33, 34, 35 a 36.


Super-pole mají oproti např. Transpersonálnímu poli nízké frekvence. Proto se do nich lidé s vyššími frekvencemi nedostanou. Tréninkovým prostorem se tak super-pole stávají pouze pro lidi s nízkými frekvencemi nebo nedostatečnými informacemi. Ti pak v super-poli buď zůstávají, nebo pochopí, že je třeba se osvobodit. Naše zkušenost je, že pouze navyšováním své energie bez zvyšování vědomí a informací ve svém Personálním poli se Člověk ze Super-pole nutně nevymaní. Zdánlivě dojde ke zvýšení frekvence/množství energie, ale svou energií nadále „krmí“ „své“ super-pole.


Super-pole jsou v určitých situacích pro nás užitečná – žijeme v nich (státy), vyděláváme si v nich peníze (Digitální svět, firmy), potkáváme se zde s jinými lidmi (různé organizace), můžeme se dokonce osobně a duchovně rozvíjet (myšlenkové tradice, církve, mysterijní školy)… Ukazuje se, že se do super-polí dostávají záměrně (byť obvykle nevědomě), a to zejména, když je třeba další vývojový krok pro naše personální pole. Pak nás život „postrčí“ do nějakého super-pole, abychom si zde rozvinuli takové kvality, které aktuálně potřebujeme. A buď se nám to povede, nebo nás super-pole zničí - sociálně, psychicky nebo dokonce i fyzicky.


Super-pole významně ovlivňují rozvoj kvalitu našich životů. Člověk je schopen být super-polím rovnocenným partnerem, resp. s nimi do větší či menší míry svobodně koexistovat – přes svou nepopiratelně řádově jinou velikost - za předpokladu, že vědomě vytvoří vlastní super-personální pole, které je průmětem jeho vlastního Archetypu, existujícího v rámci Trans-personálního pole.


Lidé mohou super-pole vědomě používat - pro svou obživu, pro svou ochranu, pro sociální kontakty s druhými lidmi a další. Je však potřeba být s těmito poli v rovnocenném vztahu - naučit se je vnímat, komunikovat s nimi a později s nimi i spolupracovat.


Super-pole využívejme, ale nepodřizujme se jim. Svou energii používejme pro rozšiřování svých schopností, svých dovedností (informací) a svého vědomí. To jediné je důležité a můžeme to ovlivnit. Úkolem člověka je vytvářet vhodná prostředí pro svá žádoucí sub-personální pole, vědomě koexistovat ve sféře super-personálních polí a super-polí a spolupracovat s vědomím a entitami Trans-personálního pole.


Trans-personální pole


Dalším důležitým momentem je uvědomit si, že se nás Super-pole snaží nejen „pohltit“, ale i „odstřihnout“ nás od našich vazeb se s entitami Trans-personálního pole – napojení na ně totiž nutně zvyšuje naši frekvenci. Řada z nás věří v Boha, v nekonečnou inteligenci, v Matku Přírodu nebo má své Průvodce či Anděly strážné. Všechny tyto entity Transpersonálního pole nás přirozeně vedou a pomáhají nám v našich životech. S řadou dalších oblastí Trans-personálního pole mají zkušenosti jen někteří z nás - zážitky blízké smrti, zážitky mimo svá těla a podobné. Tyto zážitky jsou obvykle poměrně stabilní „branou“ do Transpersonálního pole a pro jedince znamenají opravdovou transformaci.


Zážitky v Trans-personálním prostoru nás přivádí na Cestu duchovního rozvoje. Je to Cesta plnějšího uplatnění našeho „vyššího“ potenciálu. Na našem postoji k těmto zážitkům velmi záleží. Pracujeme-li s těmito zážitky jako s realitou, může to vést k rozpoznání opakujících se "elementů" či tzv. synchronicit, které jsou pro nás jakousi výzvou k vydání se na tuto Cestu.


Zpočátku je však poměrně složité odlišovat entity Trans-personálního pole od entit, které působí v rámci Super-polí (Egregory). Jako dobrý rozlišovací znak se ukazuje pohyb na škále závislost-svoboda. Trans-personální pole je charakterizováno svobodným a plynulým (organickým) pohybem a vývojem entit v něm se nacházejících, zatímco sféra Super-polí se pohybuje v kvalitách duality dobrý/zlý, oddělenosti, nedostatku, soutěže o vzácné zdroje atd.


Z jistého pohledu je ovšem i sféra Trans-personálního pole „Super-polem“, protože je určitou daností, kterou nemůžeme zcela překročit. V Trans-personálním poli chybí ale stav „využívání“, závislosti, oddělenosti, soutěže – nebo ho neumíme z naší pozice jako lidských bytostí dohlédnout.


Super-personální pole


Řešením, jak se chránit před Super-poli a vést důstojné a spokojené životy je tedy to, abychom budovali rozvíjeli svá individuální i kolektivní pole vědomě. Abychom svou energií a pozornost věnovali především do budování Super-Personálních polí a ne Super-polí. Tedy abychom budovali taková kolektivní pole, se kterými žijeme v rovnoprávném „partnerství“. Tím je míněno, že potřeby pole i potřeby Člověka jsou naplňovány rovnoměrně.


Super-personální pole jsou pole, s nimiž jsme v rovnoprávném vztahu. Super-pole jsou pole, které nad námi dominují nebo se o dominanci snaží. Být vědomí mimo jiné znamená, že jsme schopni zaznamenat, kdy se ze Super-personálního pole stalo Super-pole. Či fakt, že do „našeho“ Super-personálního pole vstoupila pro nás neznámá cizí vůle (Egregor).


Jak poznáme Egregor? Egregor poznáme podle toho, co v „našem“ Super-personálním poli najednou není. Uvědoměním si nelogických a nepřirozených situací v „našem“ kolektivním poli. Odraz Egregora je patrný v lidech „našeho“ kolektivního pole. V jejich kolektivním chování. V chováním takovém, které je pro ně, jako jednotlivce, nemorální a nepřijatelné.


Příkladem může být, že v původně super-personálním poli je najednou skokově více agrese, chybí v něm dosavadní lidskost. V kolektivním poli nového super-pole se začne tvořit nová firemní kultura, která méně podporuje rozvoj zaměstnanců a více podporuje záměry buď „své“ nebo záměry nadřazených kolektivních polí - ať už z této reality nebo z „vyšší“ reality energetických či informačních polí.


Pro Super-pole, jejichž jste součástí, je dobrou praxí si vždy každé ráno zvědomit, proč v nich jsme. Zda si v nich skutečně rozvíjíme dovednosti, které bychom ve svých personálních polích těžko rozvíjeli.


Naučme se vnímat, zda to, co nás vnitřně nutí k nějaké činnosti nebo chování, je potřeba naše (našeho Personálního pole) nebo zda je to potřeba nějakého jiného pole, či obou současně. Může to vést až ke zjištění, zda vina, kterou můžeme pociťovat, je skutečně naše, tak jak o tom geniálně napsal Franz Kafka ve svém celosvětově proslulém románu Proces.


Případová studie: Budování a rozvoj kolektivního pole v neziskové organizaci o 20 zaměstnancích


Příkladem dobré praxe, jak vědomě budovat a rozvíjet kolektivní pole, je rozvoj Super-personálního pole jedné úspěšné neziskové organizace o 20 zaměstnancích. Tato organizace poskytuje sociální služby lidem ve svém okolí (dále jen „služby“).


Aktuálně zde implementuji komunikační platformu vedoucích jednotlivých služeb za účelem kolektivního operativního řízení organizace (dále jen „Board“). Viz diagram č.3, Budování a rozvoj skupinového pole v organizacích.

Na tomto Boardu budou vedoucí služeb organizace spolu-rozhodovat o operativních a částečně i o strategických záležitostech své organizace. Cílem této transformace je delegování dosavadních odpovědností za operativní řízení z ředitelky této organizace na Board. Vedoucí služeb na Boardu sdílejí mezi sebou své zkušenosti, nové informace a prezentují své požadavky na zdroje organizace ostatním vedoucím služeb. Poté o těchto požadavcích společně diskutují, a nakonec o nich kolektivně hlasují.


Tímto mechanismem dochází k významné kultivaci kolektivního pole této organizace. Přičemž cílem je, aby si zaměstnanci v této organizaci naplňovali své potřeby, uskutečňovali svůj rozvoj a cítili se zde dobře. Tím jsou ve své práci loajální, motivovaní, efektivní a produktivní. Mechanismus direktivního řízení, sobectví a soutěže se mění na mechanismus organické spolupráce, vlastní Trans-personálnímu poli. Implementací Boardu organizace začíná být řízena svými hlavními procesy, které přináší svým klientům vysokou přidanou hodnotu. A o to jde.


Závěrečný souhrn


Přítomnost Člověka v kolektivních polích není náhodná, ani „špatná“ a nemusí být ani nepříjemná. Je třeba pro jeho další vývoj. Pokud je naše setrvání ve sféře super-polí nevědomé, tomuto vývoji však po určité době paradoxně překáží, protože entity super-polí brání našemu přesunu do sféry Trans-personálního pole a napojení na vlastní Archetyp.


Jako další evoluční krok lidské bytosti se jeví vědomé budování super-personálních polí těmi jedinci lidského druhu, kteří jsou jejich vědomé tvorby schopni. K tomu je třeba získávat co nejvíce informací o světě, v němž se jako bytost nacházíme – o obsahu svého personálního pole.


Prvním krokem k tomu je každodenní vědomé budování vlastního personálního pole skrze vědomé napojení na stávající sub-pole, super-personální pole a super-pole. Např. Otázky: Je to moje? Potřebuji to? Co mi to dává? Mám z toho radost?


Dalšími kroky jsou komunikace s kolektivními poli, případně tvorba vlastních super-personálních polí – vztahů, firem, společenství, a také super-personálního pole napojení na vlastní Archetyp. Tyto kroky umožní člověku chránit se před agresí super-polí, tvořit fungující týmy, organizace a záměry a vést důstojný, plnohodnotný život v souladu se vlastní vnitřní pravdou.


Literatura a webové zdroje:


- Hájková, Erika: Vědomá Tvorba kolektivních polí, www.erikariahajkova.cz

- Havrda, Tomáš: Diagramy kolektivních polí - viz: www.ica-centrum.eu

- Havrda, Tomáš: Eniologie člověka č. 32, 33, 34, 35, 36 a 37, Nakladatelství Sovenio s.r.o.

- Kafka Franz: Proces, NLN - Nakladatelství Lidové noviny 2005

- Někrasov, Anatolij: Egregory. Strážní andělé? Eugenika. Bratislava 2002

- Komunita Rodina svobodně podnikajících lidí ICA www.ica-centrum.eu

- Sheldrake Rupert: Teorie morfické rezonance: Nová věda o životě. Elfa 2002

- Stein, Murray: Jungova mapa duše. Emitos, spol. s r.o.. Brno 2016






Featured Posts
Check back soon
Once posts are published, you’ll see them here.
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page