Mimo dobro a zlo

„S tímto člověkem nemohu spolupracovat!“ „Tento člověk není dobrý.“ „Dej si pozor na tohoto člověka!“ „Proti zlu je třeba bojovat.“ „Je třeba podpořit dobro.“ Tyto a další věty slýcháváme a čteme kolem sebe často. Kdo nebo co rozhoduje o tom, kdo nebo co je dobré a kdo rozhoduje o tom, kdo nebo co je zlé?


Všichni známe relativity „špatných“ událostí. S odstupem času jsme jim vděční. Podpořily náš růst. Posunuli jsme se někam, kam bychom se asi hned tak nedostali. A „dobro“. Jak končí? O tom by mohla vyprávět řada z nás, rozvedených...


Díky svým životním zkušenostem nerozlišuji, kdo je posel dobra a kdo je posel zla. Nerozlišuji, kdo je dobrý a kdo je špatný. Vítám ve svém životě i na ICA Setkáních každého. Možná jste si všimli také, čím větší „dobro“ pácháme, tím více jej máme chuť prosazovat!


A naše ego? Je dobré nebo špatné? Ani jedno ani druhé! Proč o tom takto vůbec přemýšlet!? Je dobré si hlídat své hranice. Je dobré umět si prosadit své názory. Vždyť právě proto jsme na tomto světě!


A co slova? Například slovo „MUSÍM“. Řada lidí jej vnímá jako slovo, které ve svém životě nechce. Tím se ale připravují o svou životní sílu, o energií ve svých 3. čakrách. Slovo „musím“ znamená, že jsem odhodlaný naplňovat své poslání. Že mám ve svém životě řád a že dodržuji principy, které drží mou integritu. V opačném případě jsou tito lidé celý život sluhy, kteří svým úsilím naplňují poslání a peněženky druhým lidem…


Často je to tak, že se nám děje nějaké „zlo“ našim přičiněním. Nebyli jsme dost bdělí a silní. Nebyli jsme dost rozhodní, jednotní a soudržní. Něčeho jsme si dlouho nevšímali. Nechali jsme si to přerůst přes hlavu. Nejednali jsme v pravý čas. Tím jsme si zlo ve svém životě vytvořili...


A co současná situace? Jsme dost bdělí a silní? Jsme dost rozhodní, jednotní a soudržní? Nebo je před námi další "Bílá hora"?


V neposlední řadě je tu i v nás hluboce zakořeněná představa o konci našeho světa. Proč chránit svět, když nám bylo „řečeno“, že stejně jednou skončí?


A co my? Naše každodenní skutky? Pácháme zlo, když hnojíme pole chemikáliemi? Pácháme zlo, když nutíme děti, aby se chovali dle našich představ? Pácháme zlo, když připravujeme našim blízkým jídlo ze surovin, které jsou jedovaté? Pácháme zlo, když ošetřujeme nemocné místo toho, abychom jim dali víru a sílu, že se mohou uzdravit sami, když se naučí se svými těly lépe spolupracovat? Nebo tomu říkáme dobro???


Prosím, dříve, než řekneme o někom nebo o něčem, že je zlem, zkusme se na chvíli zamyslet!


Inspirací k této úvaze mi byla i kniha „Mimo dobro a zlo“ autora Friedricha Nietzsche

------------------


Ve středu 4.11. 17:00-18:00h pro Vás chystáme, spolu s Lenkou Palatovou, online setkání k významné události v českých dějinách, k výročí 400 let od bitvy na Bílé hoře. Více informací o této události sledujte ve facebookové skupině: "Život v souladu". Jste zvání! Těšíme se na Vás :-)


Featured Posts
Posts are coming soon
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square